Zmizelá Kutná Hora   »  Novinky

Den architektury 2022

Nemocnice bývá místem, kterému se ze své podstaty většina z nás raději vyhýbá. Ale i takový objekt může mít svou historii a mohou se v něm nacházet dosud neobjevené prostory. Areál kutnohorské nemocnice začal ve čtvrti Žižkov postupně vyrůstat od třicátých let minulého století a k původnímu vybavení patřila také střešní kaple, kterou v rámci prohlídky v sobotu 1. 10. ve 14hod navštívíme.

Stará novogotická budova veřejné nemocnice na kutnohorském Pirknerově náměstí už ve dvacátých letech minulého století dosluhovala. V roce 1925 vypracoval pražský architekt Weingart projekt nové pavilónové nemocnice na nezastavěných pozemcích čtvrti Žižkov. Projekt nebyl uskutečněn, přesvědčil však zástupce města o vhodnosti parcely v dnešní Vojtěšské ulici čp. 237.

V roce 1929 sem situoval městský inženýr Rudolf Hraba a městský stavitel Antonín Pokorný novostavbu městského chudobince. Soudě podle její nezvyklé architektury, zvláště “neoplastických” prvků a vysoké kýlové střechy, prosadil se při jejím projektování i provádějící stavitel Rudolf Ryšán, a to se svou známou závislostí na tvorbě Jiřího Krohy.

V letech 1938–1944 přistavěl k budově chudobince na jihozápadní straně nové nemocniční křídlo pražský architekt Bedřich Adámek. Adámkův nemocniční monoblok vyrůstá z rozvětveného funkcionalistického půdorysu ve tvaru Y, tradiční detailování dvoupatrových fasád a zastřešení valbovými střechami se však vrací k tradici puristické a novoklasicistické architektury dvacátých let 20. stol.

V letech 1941–1943 se zabývali projekty dalších staveb v nemocničním areálu známí pražští architekti František Čermák a Gustav Paul. Patrně podle jejich projektu byla uskutečněna přestavba vrátnice (1944), márnice (1944) a infekčního pavilónu (1949) ve funkcionalistickém stylu.

Mottem letošního Dne architektury je devíza "nebourej - transformuj". Jednotlivé stavby kutnohorského nemocničního areálu prochází právě v tomto roce rozsáhlou proměnou svého výrazu, a to zateplením a výměnou oken, což bude také tématem k povídání. 

Sraz před starou vrátnicí Vojtěšská 237. Vzhledem k tomu, že vstoupíme také do interiéru budovy, roušky s sebou!

 

Napište nám

Hledáme další prameny a sbírky!

Všechna políčka formuláře musí být vyplněná.
Buďte bez obav – vaše údaje jsou u nás v bezpečí a nikdy je nikomu neposkytneme.

Vyhledávání v digiarchivu