Zmizelá Kutná Hora   »  Novinky

Kurz 10 slohů architektury v K. Hoře 2022/2023

V září odstartuje další ročník populárního vzdělávacího kurzu pro veřejnost zaměřený na výuku historických slohů a umění. Cyklus tvoří dvacet lekcí, rozdělených do deseti přednášek v Dačického domě a deseti exkurzí po Kutné Hoře, regionu i Praze. Účastníci navíc obdrží 20 pracovních listů, certifikát o absolvování kurzu a další bonusy. Zajistěte si účast už nyní! Kapacita je omezena. 

Letošního ročníku se účastnilo od září pětadvacet posluchačů, lidí různých profesí, které spojoval zájem o architekturu a umění. Po odevzdání vyplněných pracovních listů k jednotlivým architektonickým slohům a vypracování závěrečných prací, převezmou účastníci z rukou lektora, historika umění a kutnohorského památkáře Aleše Pospíšila certifikáty o absolvování kurzu. Další ročník vzdělávacího kurzu pro veřejnost zaměřeného na výuku historických slohů a umění bude zahájen opět v září. Kapacita je omezena, přihlášky včetně kurzovného je možné podávat do konce prázdnin v Dačického domě.

V rámci kurzu absolvovali účastníci ročníku 2021/2022 deset přednášek v Dačického domě a deset exkurzí po Kutné Hoře, regionu i Praze. Mezi účastníky byli pracovníci oddělení památkové péče Městského úřadu Kutná Hora, místostarosta Kutné Hory, průvodce po památkových objektech, architektka, realitní makléři, studenti, ale většinu tvořili posluchači, kterým je historie a architektura hlavně koníčkem. „Dozvěděli jsme se řadu zajímavostí o objektech, o kterých jsme si mysleli, že je dobře známe. V rámci exkurzí jsme měli příležitost podrobně prozkoumat například románské stavby, kostely v Jakubu a Záboří nad Labem,“ řekla Jana Jelínková z oddělení památkové péče Městského úřadu Kutná Hora.

V rámci exkurzí měli účastníci příležitost navštívit běžně nepřístupné prostory, sklepení, krovy významných objektů nejen v Kutné Hoře, ale i v Sedlci, Nových Dvorech nebo na Kačině. Nad rámec kurzu se v dubnu vypravili do italské Florencie, kde se blíže seznámili s tamními uměleckými skvosty. V červnu čekala účastníky celodenní prohlídka Pražského hradu, a i tam do míst běžně nepřístupných, díky kontaktům lektora s pracovníky Správy Pražského hradu.

Obdobný program čeká v rámci připravovaného cyklu i v akademickém roce 2022/2023. Posluchači budou mít příležitost naučit se poznávat konkrétní architektonické slohy zastoupené v Kutné Hoře a navštívit je v rámci exkurzí. „Program je pestrý, stejně jako je pestrá nabídka historických slohů a stylů v Kutné Hoře. Díky tomu, že město kdysi prosperovalo z ložisek stříbra a je tak blízko metropole, mohlo si dovolit pozvat významné architekty a umělce, kteří zde zanechali díla evropské úrovně“, připomenul historik umění a památkář Aleš Pospíšil.

Monika Pravdová

 

Napište nám

Hledáme další prameny a sbírky!

Všechna políčka formuláře musí být vyplněná.
Buďte bez obav – vaše údaje jsou u nás v bezpečí a nikdy je nikomu neposkytneme.

Vyhledávání v digiarchivu