Zmizelá Kutná Hora   »  Novinky

Den architektury 2020

Zveme vás na jubilejní 10. ročník festivalu architektury, který v Kutné Hoře proběhne v sobotu 3. října. K tomuto výročí jsme připravili program na celé odpoledne. Můžete se společně s námi přenést o více jak sto let zpátky a navštívit dvě opomíjené stavby kutnohorské moderní architektury.  

Akce začne ve 14 hodin na zahradě secesní vily čp. 188 Štefánikova ul. v Hloušce (vstup z Rudní ulice), kde se po úvodním výkladu naskytne jedinečná možnost nahlédnout do této unikátní vily během probíhající rekonstrukce a adaptace na stacionář. Vila byla dokončena v roce 1910 a dodnes představuje nejkvalitnější příklad secesní architektury na území města s pozoruhodnými uměleckořemeslnými detaily. 

16 hodin nás čeká prohlídka nedalekého kina Modrý kříž. Kulaté výročí 100 let od vzniku této ikonické stavby kutnohorského kubismu si připomeneme projekcí čtyř dokumentárních filmů o Kutné Hoře, které se podařilo k této příležitosti zdigitalizovat Národním filmovým archivem. Jde o dobové dokumenty z období první čs. republiky, které dosud nebyly zveřejněny!

  • Návštěva prezidenta T. G. Masaryka v Kutné Hoře dne 23.9.1922 (5 minut – němý film)
  • Továrna na cukrovinky a čokoládu Koukol a Michera z roku 1926 (9 minut – němý film)
  • Architektonické památky Kutné Hory a okolí z roku 1928 (17 minut – němý film)
  • Historie a současnost Kutné Hory v režii Ludvíka Guby z roku 1935 (8 minut – mluvený film)

Poděkování patří majitelce vily Kateřině Daczické, ředitelce kina Veronice Lebedové a Městu Kutná Hora. Akce je zdarma a bez nutnosti rezervace. Odpolednem provede historik umění a kutnohorský památkář Aleš Pospíšil

UPOZORNĚNÍ: Akce se uskuteční za podmínek aktuálního nařízení vlády ČR proti šíření covid-19. V případě zrušení akce vás budeme včas informovat. Sledujte naše stránky!

Napište nám

Hledáme další prameny a sbírky!

Všechna políčka formuláře musí být vyplněná.
Buďte bez obav – vaše údaje jsou u nás v bezpečí a nikdy je nikomu neposkytneme.

Vyhledávání v digiarchivu